Pravá tvář Londýna

2. července 2014 v 11:26 | Adris
V květnu jsem zvládla zkoušky v prvním ročníku na VOŠ. A tak jsem si říkala, co teď? Brigáda nejistá, a přinejlepším až začátkem července, přítel žádný, kamarádi v práci...A tak jsem se z nudy koukala, kolik by tak stála vyjížďka do Londýna. A bum, bylo to tam - last moment za velmi příznivou sumu. Na votoči jsem našla kamarádku, co měla také zájem, a jeli jsme:).
Cesta autobusem byla předlouhá, ale nakonec jsme se do Anglie dostali. Hned, jak přijedete, vidíte všude kolem ranní běžce, rozlehlé parky, lidi venčící svoje miláčky a velkoměsto v pozadí toho všeho.
Hned jak nás autobus vyložil u Kleopatřiny jehly (Cleopatra's Needle) jsme se vydali k Trafalgar Square, kde jsme si vyslechli výklad o různých sochách co tam jsou. Já si zapamatovala jen jeden:
Tuto sochu vyrobili mladí umělci. Má znázorňovat Francii i Anglii, jakožto symbol míru mezi nimi. Tato socha se každý rok mění.
Toto je socha v Trafalgarské kašně
Ano, později jsem viděla i slavnou Piccadilly Circus, ovšem je tam příšerná koncentrace lidí, hlavně turistů. Najdete tam mnoho obchůdků (ne těch známích), autobusové zastávky a underground - nástupiště na metro. Jízda červeným autobusem/ double decker vyjde na 2,40 liber. Jedna jízda metrem cca 7,99 liber.
Ovšem, lze zakoupit celodenní jízdenku, takzvanou Travel card (kupte si off peak = mimo dopravní špičku, což znamená od 9:30 ráno, dříve jezdit nesmíte) za 8,90 liber a můžete s ní jezdit celý den bez omezení autobusy i metrem. Lze zakoupit i týdenní, ta už se ovšem cenově pohybuje kolem 35 liber. Další možnost je Oyster card, kterou jsem ale nepochopila. Pípá se na různých místech, zaplatíte poplatek 5 liber za její zřízení + musíte si na ni minimálně 5 liber nabýt (doporučuje se 8). Ovšem princip je stejný, projedete 8 liber a potom se vám z karty nic neodečítá a jezdíte zdarma. Pokud chcete ale 5 liber zálohu za zřízení karty vrátit, musíte navštívit nádraží (ne prodej jízdenek) a někde si to vyřizovat. Zatímco Travel card po uplatnění jednoduše vyhodíte. Pokud pojedete autobusem a budete platit u řidiče, musíte mít přesnou částku! PROHLÉDNI SI LIBRY
O metru v Londýně jen pár slov. Právě tam poznáte, co se myslí multikulturou. Uvidítě asiaty, indy, černochy a arabi + samozřejmě turisty, jako jsou francouzi, němci, maďaři...Nejsem si jistá, jestli jsem někde zahlédla pravého brita.
Lidé v této zemi si vás nevšímají. I když jdou po chodníku koukají do mobilu. Když běhají, nebo jdou ráno na metro, či autobus, posouchají písničky. V metru koukají do novin. Nikdo z anglie nemá hloupé řeči, maximálně si vás prohlédnou, když promluvíte česky, ale kdo by se nepodíval? a poté se dál věnují svým aktivitám. Musím přiznat, že mě dost iritovalo, jak pořád čučeli do mobilu. Naopak na mě velmi příjemně zapůsobilo, že se úžasně vyhýbají na chodníku. Ne jak češi, kteří jdou naproti sobě, a hrají hru Kdo s koho. Když vám šlápnou na nohu, omluví se a koukají se, jestli je to v pohodě. V Brně mě ještě ženská dloubne loktem ať jí uhnu z cesty.
Ale dál k mojí výpravě.
Šli jsme se dál mrknout na slavnou čínskou čtvrť Soho. Tato čtvrť je prý známá tím, že zde byly nevěstince.
Uvidíte zde červenou pagodu. Je prý dobrá na splnění přání:)
V některých čínských restauracích je možnost " zaplať 8 liber a sněz kolik můžeš ", to je nabídka ale spíše pro muže, já jsem spíš na snobské porcičky, jak říká moje sestra. Jsou zde i švédské stoly.
A teď k tomu, co vás nejvíce zajímá! Buckinghamský palác.


Dostat se blíž je práce pro zkušeného agenta FBI. Na výměnu stráží se lidé shromažďují už od rána, střídání probíhá v 11:30 a trvá do 12:00. Nejlépe ho uvidíte samozřejmě těsně u brány k paláci, ovšem dobrý výhled je i pod sochou královny Victorie nebo za plotem naproti paláci. Nikdy nechoďte stát úplně vpravo (myšleno když stojíte nproti paláci). Tama průvod nechodí. Musím říct že teda žádná sláva. Klidně bych to oželela, ale je to tradice. Musím politovat královnu, jestli toto poslouchá každý den! Nejdříve totiž uvidíte výměnu stráží, poté na plac vpochoduje jakési cosi a hraje to na hudební nástroje. Uvidíte projíždět i stráž na koních, která objíždí kolem St. James parku.
St. James park je naproti paláci, je úžasný, je tam plno "ochočených" zvířátek, veverku nakrmíte z ruky a uvidíte mnoho zajímavě zbarvených zvířat. Ovšem nesedejte si na rozkládací zeleno-bílá pruhovaná křesla která jsou umístěna na takové louce. Jsou zpoplatněna, a ten černoch se hrozně rozzuřil, když jsme si tam kecli.
Ke konci dne jsme se šli podívat na Londýnské oko. London Eye je umístěno tak, že pokud k němu jdete, uvidíte zároveň Westminster Parlament, Westminster Abbey, projdete přes London Bridge a dostanete se k podvodnímu světu a McDonald´s (tip: v tomto McDonaldu pracují i češi, holka jménem Gabriela a nějaký muž v obleku). Jsou zde ke koupení i suvenýry, ovšem ty jsou předražené, doporučuji radši suvenýry umístěné vedle kina, před ním je socha Shakespeara, bohužel už si nevzpomenu na název ulice. V tomto kině se konají premiéry a dál po té ulici jsou i známé divadla, je to blízko Trafalgar Square.
No, zpět k Oku. Pro mě bezvýznamné, na první pohled ani nepostřehnete, že se otáčí (prý to trvá 30 minut, než se otočí), já nesnáším výšky a trávit tam takovou dobu + ty fronty před tím! Pokud tam ale opravdu chcete, doporučuji si zakoupit lístek předem, vyjde levněji (pokud nebudete skupina) a můžete se vyhnout frontám ZDE,najdete tam i lístky na jiné zajímavé atrakce.
Mimochodem lístek na London Eye stojí 20 liber, do Westminster Abbey 20 liber (student s isic card 15 liber), Tower Bridge cca 12 liber (student přes 9liber), Tower of London 18 liber.
Jelikož průměrný plat brita je 75 000 Kč a podpora v nezaměstnanosti 60 000Kč/prvního půl roku, tak jim to příjde akorát. Kafe si dáte za 2, 50 libry (což je na naše přes 70Kč). Tak abyste se nelekli:)
Neměla jsem bohužel čas navštívit Westminsterské opatství, ale prý to opravdu stojí za ty prachy! Jsou zde uloženy ostatky Krále a královny. Hned vedle uvidíte Westminster Parlament - zde se schází politici. Ano, to je ta budova, co je u ní Big Ben.
Večer jsme se odjeli ubytovat do Hotelu Formule 1. VELMI NEDOPORUČUJI! Opravdu si radši připlaťte. Je to místnost do které se taktak vejde manželská postel, nad ní je přimontovaná ještě jedna pro dítě (poschoďová) a v uličce budete mít odporné umyvadlo, stoleček a nad ním TV, která mě teda nefungovala. Koupelna a záchod (prý pro 5 pokojů dohromady, ale chodili tam všichni) na chodbě, kde každý vše slyší a dobývá se vám tam. V záchodě vodní kámen, kolem sprchy zelené cosi (asi plíseň). Navíc na stěně sprchy byly černé vlasy. Bez bot ani ranu a dezinfekci s sebou. Navíc je hotel asi hodinu od centra.
Na snídaně (za necelých 5 liber, vyplatí se platit až tam, cestovka si řekne víc), jsme chodili do jídelny nejspíš společné i pro vedlejší hotel. Ty byli ovšem výborné. Tousty, croassanty, cereálie, ovoce, jogurt, mléko, stroj na různé kávy (i latte:), máslíčka, marmeládičky, medíky a nutelky. Můžete si nabrat i s sebou:)
Druhý den jsme měli volno. Navštívili jsme tedy Oxford Street, která je známá svými obchody (dostanete se tam autobusem 12 nebo 159 ze zastávky na počátku London bridge). Viděla jsem tolik opěvovaný Primark, a musím říct, že teda levno, no, jak pro koho, mě se líbili věci, které stáli 10 - 15 liber. Je to obdoba New Yorkeru (podobná móda). Lidí strašně moc a to jsem tam šla kolem 11-12hod. Moji velikost 6 skoro neměli, vyplatí se spíše pro silnější postavy.
Navštívila jsem i knihkupectví (za celou dobu jediné, které jsem našla!! Copak briti nečtou??!) a koupila jsem si příběh Bridgit Jones:). Jinak všude samé H&M, Top shop, Office apod. Mimochodem v červnu a červenci jsou výprodeje.
Rozdávají se zde noviny zdarma, mám dvoje jako suvenýr:)
Chtěli jsme navštívit Kensinghtonský palác, ovšem, já si myslela, že budena zastávce buď West nebo South Kensinghton, bohužel, jak jsem se cca v 20:00 hodin dověděla od jednoho muže, je to na High Kensinghton. Tak jsme šli na hotel.
Druhý den jsme navštívili Tower Bridge a Tower of London. Řeknu vám, nejzajímavější byly tak akorát ty klenoty. Ale i přesto doporučuji:)


Uvnitř Tower Bridge (výstava fotek, promítání filmů...)
No a poté pěkně lodí na Greenwich, která je známá svými rozlehlími parky, jsou zde umístěny univerzity umělců a námořníků a nahoře na kopci je poledník (pozor! Poslední vstupenky lze nakoupit před 16:30)

Mimochodem, eurotunel, nic moc. Zaléhají uši:) A vzduch jakoby nikde.
I přes všechny nesnáze se příští rok do Londýna určitě vracím. Ráda bych tam bydlela. Je to nejkrásnější město na světě! A vyplatí se tam zajet. Pořád je co objevovat, já mám v plánu Stonehenge, a co vy?:)

Za případné chybičky v názvech se omlouvám, píšu podle toho, jak si myslím že se to píše..:D.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama